پرکاربردترین-انواع-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-چیست-مدیک-کالا
تجهیزات دندانپزشکی چیست؟ پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی

سلام و عرض خیر مقدم؛ به مقاله ای دیگر از مدیک کالا، برترین ارائه دهنده تجهیزات دندانپزشکی در ایران خوش آمدید. ما در این مقاله پُر بار در کمتر از 6 دقیقه راجع به اینکه تجهیزات دندانپزشکی چیست صحبت می کنیم و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • تجهیزات دندانپزشکی چیست؟
 • انواع تجهیزات دندانپزشکی چیست؟
 • پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی چیست؟
 • تجهیزات مصرفی دندانپزشکی چیست؟
 • بهترین عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی تهران کدام است؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید تجهیزات دندانپزشکی چیست؟!

اگر حتی یک بار در عمرتان به کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی مراجعه کرده باشید تا دهان و دندان هایتان را صفایی مختصر بدهید، انواع تجهیزات دندانپزشکی را از نزدیک دیده اید. اطلاعاتتان درباره این تجهیزات چقدر است؟! با نام و کاربرد آن ها آشنایی دارید؟! اصلا می دانید تجهیزات دندانپزشکی چه نوع تجهیزاتی هستند، چند دسته اند و بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟!

اگر پاسختان به سوالات فوق الذکر منفی است، این مطلب را نخوانده کنار نگذارید که حسابی ضرر می کنید!

 

پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

 

 

+ فیلم های تجهیزات دندانپزشکی مدیک کالا را در آپارات(+) مشاهده کنید.

 

پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

کسانی که کم و بیش با رشته مهندسی پزشکی آشنایی دارند، به خوبی می دانند که تجهیزات دندانپزشکی طیف گسترده ای از تجهیزات ساخت این حوزه را شامل می شوند. منظور از تجهیزات دندانپزشکی هر نوع سامانه، ابزار، ماشین، مواد مصرفی و یک بار مصرف، وسایل کاشتنی، معرف، کالیبراتور آزمایشگاهی و نرم افزاری است که در راستای پایش، پیشگیری، تشخیص، درمان یا کاهش بیماری های دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به آنچه در تعریف تجهیزات دندانپزشکی ذکر شد، انواع تجهیزات دندانپزشکی را به چهار دسته کُلی تقسیم بندی می نمایند. در ادامه هر یک از این دسته ها را معرفی و به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم.

 

پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

 

انواع تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

1) دستگاه های دندانپزشکی

همان طور که در جریان هستید، دندانپزشکی حرفه ای خاص، حساس و نیازمند دستگاه های پیشرفته است. ارائه خدمات در این شغل که با سرعت شگفت انگیزی در حال گسترش است، بدون وجود دستگاه های پیشرفته امکان پذیر نمی باشد.

مایلید با کاربردی ترین انواع تجهیزات دندانپزشکی آشنا شوید؟!

 

یونیت صندلی

اکثر قریب به اتفاق ما دندانپزشکی را با یونیت صندلی معروفش می شناسیم. محال است به یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و جای یونیت صندلی(+) را در آن خالی ببینید. هدف از طراحی و تولید این دسته از تجهیزات ضروری دندانپزشکی سهولت کار دندانپزشکان و راحتی بیماران؛ از کودکان گرفته تا بزرگسالان عنوان شده است.

یونیت صندلی دندانپزشکی که قلب هر مطب دندانپزشکی است، همان طور که از نامش پیداست؛ متشکل از دو قسمت اصلی یونیت و صندلی می باشد. می دانید یونیت چیست و چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟!

یونیت ابزاری است که در راستای کنترل حرکات صندلی و وسایلی که در راستای مداوای بیمار مورد استفاده قرار می گیرند، به کار گرفته می شود. کلیه یونیت های استفاده شده در این حوزه دارای پایه و بازو، چراغ، کاسه کراشوار و دوش آب لیوان، تابلت، میز دستیار، سیستم ساکشن، کنترل بلوک، جعبه جانبی، هندپیس، سیستم هوای فشرده، پایه مانیتور و مانیتور، پدال پایی و صندلی است.

صندلی دستگاهی است که بیمار مبتلا به ناراحتی های دهان، دندان و لثه بر روی آن مستقر می شود تا توسط دندانپزشک تحت درمان قرار گیرد. لازم به ذکر است که صندلی های مذکور در ساختار خود از دو موتور برخوردار هستند. یکی از این دو موتور وظیفه بالا و پایین کردن قسمت نشیمنگاه و دیگری وظیفه جا به جایی پشتی صندلی را بر عهده دارد. هر صندلی دندانپزشکی متشکل از شاسی، پشتی، تشک، زیر سری و زیر دستی است.

مهم ترین تجهیزات دندانپزشکی زیر مجموعه یونیت صندلی عبارتند از:

 • یونیت صندلی ایرانی: به یونیت صندلی ای اطلاق می شود که توسط برندهای داخلی طراحی و تولید می گردد.
 • یونیت صندلی خارجی: به یونیت صندلی ای اطلاق می شود که توسط برندهای خارجی طراحی و تولید می شود.
 • یونیت صندلی اطفال: به یونیت صندلی ای گفته می شود که در راستای درمان اطفال مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مینی یونیت: یونیت کوچک و قابل جا به جایی ای است که به صندلی بیمار وصل نمی شود. تجهیزات و کاربردهای مینی یونیت کمتر از تجهیزات و کاربردهای یونیت صندلی است.
 • میکرو یونیت: نوعی مینی یونیت کوچک است که تعداد تجهیزات آن در مقایسه با مینی یونیت کمتر است.
 • صندلی تک: صندلی ای است که دندانپزشکان در راستای صرفه جویی اقتصادی در کنار مینی یونیت مورد استفاده قرار می دهند.
 • تابوره دندانپزشکی: یکی از ابزارهای خاص دندانپزشکی محسوب می شود که دندانپزشک بر روی آن مستقر و بر روی دهان و دندان بیمار مسلط می شود.
 • تجهیزات جانبی یونیت صندلی: تجهیزاتی همچون بازوی یونیت، چراغ یونیت، کاسه کراشوار و دوش آب لیوان، تابلت، میز دستیار، جعبه جانبی و…

 

پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
یونیت و صندلی دندانپزشکی

 

تجهیزات استریل

تجهیزات استریل(+) دندانپزشکی به دسته ای از تجهیزات اطلاق می شود که در راستای جلوگیری از انتقال عفونت بین بیماران مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم؛ استریل نمودن وسایل  دندانپزشکی موجب پاکسازی کامل تجهیزات از عوامل تهدید کننده ای نظیر باکتری ها و قارچ ها شده و بدین ترتیب از بیماران، دندانپزشکان و کل گروه دندانپزشکی حفاظت می کند.

کاربردی ترین تجهیزات استریل که استفاده از آن ها در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی رایج است، عبارتند از:

 • اتوکلاو: وسیله ای است که با به کارگیری گرمای بسیار شدید و بخار و فشار زیاد در راستای استریل کردن ابزارهای پزشکی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اتوکلاو آزمایشگاهی: استریل کننده ای است که با فشار و دمای بالا به ضدعفونی تجهیزات دندانپزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، اقلام دارویی و… می پردازد.
 • دستگاه پک: وسیله ای است که در فرآیند استریل ابزارهای دندانپزشکی به منظور بسته بندی رول های استریل و کاغذهای مدیکال مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دستگاه شستشو: دستگاهی است که در جهت شستشوی ابزار و لوازم دندانپزشکی به کار گرفته می شود.
 • التراسونیک (کلینر): دستگاهی مدرن و پیشرفته است که به منظور تمیز کردن، جرم زدایی و پاک کردن ابزارآلات ظریف این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آب مقطرساز: دستگاهی است که موجبات خروج ناخالصی های آب از طریق تقطیر را فراهم ساخته و بدین ترتیب آبی خالص و عاری از هرگونه مواد معدنی را در اختیار دندانپزشکان قرار می دهد.
 • دستگاه فور: دستگاهی تخصصی است که برای سترون نمودن ادوات دندانپزشکی استفاده می شود.
پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
اتوکلاو

 

تجهیزات تصویربرداری

تجهیزات تصویربرداری (+) دندانپزشکی دسته ای از تجهیزات هستند که با به کارگیری روش های تصویربرداری و پردازشی تصویری خاص از داخل دهان و دندان بیمار را در اختیار دندانپزشک قرار می دهند. بدین ترتیب دندانپزشک می تواند بیماری را به طور دقیق تشخیص داده و به درمان آن بپردازد.

کاربردی ترین تجهیزات تصویربرداری دندانپزشکی عبارتند از:

 • دستگاه OPG: دستگاهی حرفه ای است که در راستای عکسبرداری پانورامیک از دندان های فک بالا و پایین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سنسور RVG: ابزاری است که بر روی بافت یا قسمت مورد نظر دندانپزشک در دهان بیمار قرار گرفته و اشعه ایکس را به آن می تاباند. در این حین نور منعکس شده مجددا توسط سنسور ضبط و تصویر سریعا پردازش می گردد. مبدل های آنالوگ به دیجیتال این داده های آنالوگ را به داده های دیجیتال تبدیل و به کامپیوتر دندانپزشک ارسال می نمایند.
 • اسکنر فسفر پلیت: یکی از تجهیزات دندانپزشکی است که دارای سنسور بی سیم بوده، در داخل دهان بیمار قرار گرفته و به عکسبرداری از دندان های وی می پردازد.
 • رادیوگرافی: دستگاهی است که در راستای تصویر برداری از دهان و دندان و بررسی سلامت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اسکنر داخل دهانی: وسیله ای است که برای تصویربرداری دیجیتالی دندان به کار گرفته می شود.
 • دوربین داخل دهانی: دستگاهی است که از نواحی صعب العبور دهان عکس گرفته و وضعیت سلامت دندان های بیمار را مشخص می کند.
 • مانیتور و نگاتسکوپ: مانیتور ابزاری است که برای نمایش تصاویر و فیلم های دریافتی از سنسور RVG، دوربین داخلی دهانی، سنسور فسفر پلیت و… مورد استفاده قرار می گیرد. نگاتسکوپ عملا یک چراغ ال ای دی است که دندانپزشک به واسطه آن تصاویر گرفته شده از دندان را بدون استفاده از نور اضافه و با وضوح قابل توجه مشاهده می کند.
 • پاراوان- روپوش سربی: وسیله ای است که از قرارگیری افراد در برابر اشعه مضر ایکس جلوگیری به عمل می آورد.
 • تاریکخانه: دستگاهی است که برای چاپ عکس های گرفته شده از دندان بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.
پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
اسکنر داخل دهانی

 

+ بیشتر بدانید: انواع عکسبرداری از دندان — نحوه گرفتن عکس از دندان

 

تجهیزات عمومی

اگر بگوییم تجهیزات عمومی دندانپزشکی(+) در مقایسه با سایر تجهیزات این حوزه از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، گزاف نگفته ایم. حقیقتا انجام اقدامات لازم در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی بدون وجود این تجهیزات غیرممکن است.

تجهیزات عمومی دندانپزشکی که در مدل های متعدد و متنوعی طراحی و تولید شده و در اختیار دندانپزشکان قرار می گیرند، عبارتند از:

 • آمالگاماتور: دستگاهی است که برای مخلوط کردن و آماده سازی ماده آمالگام مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دستگاه بلیچینگ: وسیله ای است که در راستای از بین بردن پلاک ها و لکه های موجود بر سطح دندان استفاده می شود.
 • دستگاه جرمگیر و ایرفلو: این دستگاه برای پاک کردن جرم و سفید کردن دندان هایی که رنگ آن ها از حالت طبیعی خارج شده، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • لایت کیور و لایت متر: لایت کیور دستگاهی است که مواد ترمیمی دندان را با استفاده از نور فرابنفش سفت می کند. لایت متر وسیله ای است که برای نمایش میزان کیور و اندازه گیری نور فرابنفش لایت کیور استفاده می شود.
 • لوپ چشمی: دستگاهی است که تصویری بزرگتر، شفاف تر و همگن تر از دندان های بیمار در اختیار دندانپزشک قرار می دهد.
 • میکروسکوپ: دستگاهی نوری است که به دندانپزشک اجازه دیدن جزئیات پیشرفته تر را می دهد.
پرکاربردترین-تجهیزات-دندانپزشکی-مدیک-کالا
آمالگاماتور

 

 

تجهیزات جراحی و ایمپلنت

از تجهیزاتی که در راستای رفع خرابی های شدید دندان و بیماری های لثه توسط جراحی و ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرند، تحت عنوان تجهیزات جراحی و ایمپلنت یاد می کنند. پیش از ظهور این تجهیزات کاربردی درمان خرابی های شدید دندان و مشکلات لثه به شکل امروزی امکان پذیر نبود!

تجهیزات جراحی و ایمپلنت(+) شامل موارد زیر می باشد:

 • موتور ایمپلنت: دستگاهی الکتریکی است که در روند قراردهی ایمپلنت های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • موتور جراحی: وسیله ای الکتریکی است که در جراحی دندان ها به کار گرفته می شود.
 • الکتروسرجری: دستگاه هایی است که با دقت و عملکرد بی نظیر خود کار جراحی لثه را برای دندانپزشکان بسیار راحت کرده است.
 • پیزوسرجری: یکی از پیشرفته ترین انواع تجهیزات دندانپزشکی است که در جراحی های استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دستگاه لیزر دندانپزشکی: دستگاهی است که امکان درمان بدون درد شمار زیادی از مشکلات مرتبط با بافت های سخت و نرم دندانی را میسر می سازد.
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
الکتروسرجری

 

تجهیزات اندو

تجهیزات اندو(+) گروهی از تجهیزات دندانپزشکی هستند که برای درمان هایی که بر روی ریشه دندان صورت می پذیرند، مورد استفاده قرار می گیرند. منظور از درمان های انجام شده بر روی ریشه دندان عصب کشی، درمان مجدد ریشه و کلیه جراحی هایی است که قطع انتهای ریشه دندان را در پی دارند.

تجهیزات اندو دندانپزشکی که دارای تنوع بالا و کاربردهایی منحصر به فرد هستند، عبارتند از:

 • اپکس روتاری: دستگاهی است که به دلیل برخورداری از دقت بسیار بالا در مقایسه با کار دست، در درمان ریشه دندان به کار گرفته می شود.
 • اندو روتاری: دستگاهی است که درمان ریشه را برای دندانپزشکان ساده تر نموده و احساس ناخوشایند درمان را در بیمار کاهش می دهد.
 • اپکس فایندر: وظیفه این ابزار تعیین موقعیت اپیکال فورامن و طول فضای کانال ریشه دندان است.
 • آبچوراتور و تزریق بی حسی: دندانپزشکان این دستگاه را عمدتا برای درمان ریشه دندان و پایان دادن به عفونت موجود در مرکز دندان مورد استفاده قرار می دهند.
 • اندو پایلوت: وسیله ای است که در عصب کشی دندان به صورت بهینه تر و کم دردتر کاربرد دارد.
 • گوتا کاتر و پالپ تستر: گوتا کاتر یکی از پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی که در راستای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. پالپ تستر وسیله ای است که برای بررسی زنده بودن پالپ دندان به کار گرفته می شود.
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
اپکس روتاری

 

اینسترومنت

اینسترومنت های دندانپزشکی(+) ابزارهایی مهم و کاربردی هستند که در هنگام جراحی یا معاینه بیماران مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها عبارتند از:

 • آنگل: وسیله ای چرخنده است که وظیفه تراشیدن دندان ها را بر عهده دارد.
 • توربین: دستگاهی کاربردی است که برای سوراخ نمودن و یا تراش دادن دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ایرموتور: وسیله ای است که به کمک هوای فشرده به حرکت درآمده و باعث چرخش آنگل می شود.
 • هندپیس: این ابزار ساده ترین طرح برای وسایل چرخشی می باشد. در واقع این وسیله موجبات چرخش فرزی که بر روی آن بسته شده را فراهم می سازد.
 • ست اینسترومنت: ست اینسترومنت یک ست متشکل از آنگل، توربین، ایرموتور و هندپیس است.
 • دستگاه روغنکاری و ضدعفونی: دستگاه روغنکاری دستگاهی است که برای روغنکاری اینسترومنت دندانپزشکی استفاده می شود. پس از روغنکاری این تجهیزات، با استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده به ضدعفونی کردن آن ها می پردازند.
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
آنگل

 

کمپرسور

کمپرسور(+) از جمله تجهیزاتی است که به طور مداوم در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه وظیفه فشرده کردن، تمیز کردن، خشک کردن و ذخیره کردن هوا را بر عهده دارد. هوای فشرده شده در این دستگاه به سرعت آزاد و بدین ترتیب موجب تولید نیروی زیادی می شود. گفتنی است که این نیرو به تجهیزات دندانپزشکی منتقل می گردد.

 

ساکشن

دستگاه ساکشن(+) دستگاهی پرکاربرد است که زمینه را برای تخلیه مایعات و پساب های موجود در دهان بیمار که ناشی از فعالیت های دندانپزشکی است، فراهم می سازد. دستگاه های ساکشن در دو نوع زیر در بازار موجودند:

 • ساکشن جراحی: دستگاهی است که به منظور جمع آوری ترشحات و خونابه های دهان بیمار در ناحیه جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ساکشن مرکزی: نوعی ساکشن خیلی بزرگ است که توسط چندین یونیت دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. ترشحات و خونابه های حاصل از این یونیت های متعدد توسط ساکشن مرکزی جمع آوری می گردند.
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
ساکشن

 

تجهیزات متفرقه

تجهیزات متعدد و متنوع بسیاری در حیطه دندانپزشکی وجود دارند که متعلق به هیچ یک از دسته های فوق الذکر نیستند. از نقش غیر قابل این تجهیزات در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی هرچه برایتان بگوییم، حق مطلب را ادا نکرده ایم.

تجهیزات متفرقه دندانپزشکی(+) عبارتند از:

 • ترالی: وسیله ای دارای چرخ های روان است که علاوه بر نظم دهی به ابزارآلات دندانپزشکی، تاثیر به سزایی در زیبایی محیط مطب یا کلینیک ایفا می نماید.
 • روتور: وسیله ای دارای چند کشو است که ابزارآلات استریل شده را در خود جای می دهد.
 • سرویتور: میز مخصوص دندانپزشکی است که در کنار یونیت دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کابینت دندانپزشکی: وسیله ای است که برای نگهداری و نظم دهی به ابزارهای دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تصفیه آب: دستگاهی است که در راستای تصفیه آب شهری به منظور استفاده در فعالیت های دندانپزشکی به کار گرفته می شود.
 • تصفیه هوا: دستگاهی است که برای تصفیه هوای داخل مطب یا کلینیک دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
ترالی دندانپزشکی

 

2) ابزارهای دندانپزشکی

ابزارهای دندانپزشکی دسته ای از وسایل مورد نیاز در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی هستند که به انواع متعدد و متنوعی تقسیم بندی می شوند. شاید عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که بدون وجود این دستگاه ها کار دندانپزشکان لَنگ خواهد ماند!

 

فورسپس های بزرگسال

فورسپس ها از جمله کاربردی ترین تجهیزات دندانپزشکی محسوب می شوند که دندانپزشک با استفاده از آن ها دندان را گرفته، می چرخاند و در نهایت می کِشد. فورسپس بزرگسال همان طور که از نامش پیداست، تنها برای بزرگسالان کاربرد دارد! این ابزارها شامل موارد زیرند:

 • سانترال
 • پرمولر
 • مولر
 • ریشه کش
 • کاهورن
 • آتروماتیک
فورسپس بزرگسال

 

فورسپس های اطفال

فورسپس های اطفال همان طور که از نامشان پیداست، برای گرفتن و کِشیدن دندان اطفال مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین انواع این ابزارهای دندانپزشکی عبارتند از:

 • سانترال
 • پرمولر
 • مولر
 • ریشه کش
فورسپس اطفال

 

ابزارهای معاینه

ابزارهای معاینه به دسته ای از ابزارها اطلاق می گردد که در راستای معاینه و بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها عبارتند از:

 • سوند
 • سر آینه
 • دسته آینه
 • پنس
پنس

 

قیچی، سوزن گیر و رترکتور

قیچی، سوزن گیر و رترکتور از پرکاربردترین ابزارهای دندانپزشکی محسوب می شوند که در راستای برش نخ بخیه، فراهم ساختن دید مناسب برای جراح در حین انجام کار بر روی بافت، بریدن بافت و… مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مهم ترین این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیچی ایریس
 • قیچی جراحی
 • قیچی کروان
 • هموستات
 • فورسپس موسکیتو
 • دهان بازکن
 • رترکتور
دهان باز کن

 

الواتور

الواتور یکی از ابزارهای دندانپزشکی است که در هنگام کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار به زیر مجموعه های زیر تقسیم بندی می شود:

 • الواتور مستقیم
 • الواتور پاشنه ای
 • الواتور پرچمی
 • الواتور فلوهر
 • الواتور سوزنی
 • الواتور نیزه ای
 • الواتور صلیبی
الواتور

 

قلم کامپوزیت

قلمی است که در راستای برداشتن، قرار دادن، پخش و پهن نمودن، پک کردن، مدلینگ و فرم دادن سطحی به شیارها و لبه ها در قسمت تاج دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

 • قلم کامپوزیت دسته هالو
 • قلم کامپوزیت دسته ساده
قلم کامپوزیت

 

ترمیمی

ابزارهای ترمیمی دندانپزشکی به دسته ای از ابزارها اطلاق می شوند که در جهت ترمیم دندان های پوسیده و آسیب دیده بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها عبارتند از:

 • اسپاتول دهانی
 • برنیشر
 • کندانسور
 • کارور
 • اکسکاواتر
 • اسپاتول
 • قلم دایکال
 • قلم نخ زیر لثه
 • ماتریس بند
 • اندومتر انگشتری
 • آمالگام
 • گوده آمالگام
 • هند پلاگر
 • هیت کریر
گوده آمالگام

 

جراحی

ابزارهای جراحی دسته ای از ابزارهای کاربردی حوزه دندانپزشکی هستند که در حین جراحی های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها عبارتند از:

 • پنس مستقیم
 • پنس ادسون
 • سرنگ تزریق کمرشکن
 • سرنگ ثابت
 • رانژور
 • الواتور پریوست
 • دسته بیستوری
 • سوند مدرج
 • چیزل مستقیم
 • چیزل بک اکشن
 • سر ساکشن فلزی
 • بن فایل
 • کورت قاشقی
سرنگ ثابت

 

ارتودنسی

این دسته از ابزارهای دندانپزشکی به طور عمده در جهت ارتودنسی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین این ابزارها عبارتند از:

 • پلایر
 • هوی کاتر
 • لیگاچر
 • وایر کاتر
 • دیستال اند کاتر
 • سوزن گیر متیو
هوی کاتر

 

لابراتواری

این گروه از ابزارها که در لابراتوارها و آزمایشگاه های دندانپزشکی استفاده می شوند، عبارتند از:

 • همزن دسته چوبی
 • اسپاتول موم
 • چاقوی موم بدون شیار
 • آرچ کرون
 • سری آرچ کرون
 • گیج فلز
 • گیج موم
 • چاقوی گچ
 • اسپاتول لکرون
 • کروان اسپریدر
انواع-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
گیج موم

ایمپلنت

ابزارهایی که در زمینه ایمپلنت دندان با هدف پر کردن جای خالی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند، شامل موارد زیر هستند:

 • گوده فلزی استخوان
 • ام تی ای
 • چکش
 • بن اسکراپر
 • آسیاب استخوان
 • پریوتوم
 • ست بن اکسپندر
 • ست سینوس لیفت
تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
گوده فلزی استخوان

سایر ابزارهای دندانپزشکی

 • استوتوم
 • بن اکسپندر
 • گیج کاستروویجو
 • گیج Ridge Mapping
 • فورسپس کلمپ
 • فورسپس پانچ
 • فرم رابردم
 • کلمپ پرمولر
 • کلمپ قدامی
 • کلمپ مولر
 • لاستیک رابردم
 • سینی معاینه
 • بیکس گاز
 • دیش درب دار
 • رسیور
 • گالی پات
 • جای پنبه
 • چراغ الکلی
 • سینی جراحی
 • سینی ابزار
 • چیتل
 • اندو باکس مستطیلی
 • گیره فیلم تکی
تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
چراغ الکلی

 

3) مواد مصرفی دندانپزشکی

مواد مصرفی دندانپزشکی شامل طیف گسترده ای از مواد و محصولاتی است که دارای کاربردهای متفاوتی هستند. این دسته از مواد به طور ویژه در راستای پاسخگویی به نیازهای گوناگونی همچون تشخیص، پیشگیری، درمان، و بازیابی سلامت دهان و دندان طراحی و تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

گفتنی است که مواد مصرفی دندانپزشکی را بر مبنای کاربردهای آنان به انواع زیر تقسیم بندی می کنند:

 

مواد ترمیمی و زیبایی

مواد ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی دسته ای از تجهیزات مصرفی دندانپزشکی هستند که در راستای ترمیم دندان های آسیب دیده و زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. مواد ترمیمی و زیبایی شامل مواد مصرفی زیر می باشند:

 • آمالگام و آمالکپ
 • کامپومر
 • جیوه دندانپزشکی
 • اسید فسفریک دندانپزشکی
 • کامپوزیت ها
 • باندینگ
 • ست سرامیک دندانپزشکی
 • گلاس آینومر
 • اسید اچ
 • آکریل
 • پرایمر
 • بیس لاینر
 • سایلن
 • وارنیش
 • خونبندها
 • اچ پرسلن
 • پرداخت و پولیش
 • بلیچینگ
 • شناساگر پوسیدگی
 • ضد حساسیت
 • ژل محافظ لثه
آمالگام

 

اندودانتیکس

اندودانتیکس ها گروهی دیگر از مواد مصرفی حوزه دندانپزشکی هستند که موارد زیر را در بر می گیرند:

 • سیلر
 • کن و گوتا
 • ام تی ای
 • اوژنول
 • کلروفرم
 • زینک اکساید
 • کلسیم هیدروکساید
 • ضدعفونی کننده کانال
 • آرسی پرپ
 • فایل روتاری
 • K-File
فایل روتاری دندانپزشکی

 

مواد پروتز و قالب گیری

به عنوان گروهی دیگر از مواد مصرفی دندانپزشکی که استفاده از آن ها در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی متداول است، می توان به مواد پروتز و قالب گیری اشاره کرد. این مواد عبارتند از:

 • مواد قالب گیری
 • آلژینات
 • سمان
 • پین و پست
 • کاغذ کاربن (آرتیکلاتور)
 • موم و استنس
 • ساخت پست و کور
 • نوار فایبر و ریباند
سمان

 

مواد عمومی

مواد عمومی دسته ای از مهم ترین مواد مصرفی دندانپزشکی محسوب شده و موارد زیر را شامل می شوند:

 • خمیر پانسمان
 • ژل بی حسی
 • ضدعفونی کننده ها
ژل بی حسی دندانپزشکی

 

مواد اطفال

مواد اطفال همان طور که از نامشان پیداست، دسته ای از مواد مصرفی دندانپزشکی هستند که تنها برای بیماران خردسال مورد استفاده قرار می گیرند.

 • زونالین
 • کلسیم هیدروکساید
 • فرموکروزول
 • فیشور سیلانت
 • وارنیش فلوراید

 

وارنیش فلوراید

 

مواد جراحی و پریو

مواد جراحی و پریو از دیگر مواد مصرفی ای هستند که استفاده از آن ها در حیطه دندانپزشکی بسیار مرسوم است. این مواد عبارتند از:

 • خمیر جرمگیری
 • خمیر جراحی
 • نخ بخیه
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
خمیر جرمگیری

 

4) یکبار مصرف دندانپزشکی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که دندانپزشکان تحت هیچ شرایطی از آن غافل نمی شوند، رعایت نکات لازم برای حفظ سلامت بیمار در مطب یا کلینیک دندانپزشکی است. لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی از جمله ملزوماتی هستند که خرید و استفاده از آن ها برای تحقق این هدف مهم الزامی به نظر می رسد. جالب است بدانید که این دسته از تجهیزات دندانپزشکی از انتقال و گسترش بیماری های واگیردار پیشگیری کرده و بدین ترتیب سلامت بیمار، دندانپزشک و کادر دندانپزشکی را تضمین می نمایند. شاید از خودتان بپرسید مگر استرلیزه کردن تجهیزات دندانپزشکی چه ایرادی دارد که دندانپزشکان سراغ استفاده از مواد یکبار مصرف می روند؟!

همان طور که در جریان هستید، استرلیزه کردن تجهیزات دندانپزشکی نیازمند ابزارهای مخصوص و صرف زمان است. یکبار مصرف های موجود در بازار زمینه ای را فراهم می سازند که دندانپزشکان در عین بهره مندی و استفاده از تجهیزات استریل، گامی بلند در جهت صرفه جویی در زمان بردارند.

کاربردی ترین یکبار مصرف های دندانپزشکی عبارتند از:

 • روکش یونیت دندانپزشکی
 • سر ساکشن
 • روکش لایت کیور
 • روکش پوآر
 • روکش سنسور RVG
 • پیش بند پلاستیکی یکبار مصرف
 • کلاه
 • دستکش یکبار مصرف
 • گاز دندانپزشکی
 • روکش پشت سری یونیت دندانپزشکی
 • سرنگ شستشو
 • سینی
 • رول پنبه
 • عینک و شیلد
 • رترکتور دهان
 • کاغذ اتوکلاو
 • دستمال کاغذی و دستمال حوله ای
 • لیوان
 • آبسلانگ
 • پد جاذب بزاق
 • انواع گان
 • پک جراح
 • پک ایمپلنت
 • پک بیمار
 • سوند یکبار مصرف
 • جای پلاک ارتودنسی
 • جای کارپول
 • جای کامپوزیت
 • جای سرنگ
 • جای دستکش
 • برس کامپوزیت
 • جای رول پنبه
 • پنس یکبار مصرف
انواع-پرکاربردترین-تجهیزات-مصرفی-دندانپزشکی-تهران-مدیک-کالا
سینی یکبار مصرف دندانپزشکی

 

اکنون که دریافتیم تجهیزات دندانپزشکی چیست، پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی چیست، انواع تجهیزات دندانپزشکی چیست و پاسخ بسیاری از سوالاتمان را در این زمینه یافتیم، وقت آن فرا رسیده که با معتبرترین مرکز ارائه دهنده تجهیزات دندانپزشکی در تهران آشنا شویم.

 

مدیک کالا؛ برترین عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی تهران

مدیک کالا بزرگترین و معتبرترین عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی اورجینال با ایده آل ترین قیمت در سراسر ایران است. اگر قصد دارید باکیفیت ترین تجهیزات دندانپزشکی را با مناسب ترین قیمت در سریع ترین زمان ممکن خریداری کنید؛ کارشناسان ما در مجموعه مدیک کالا با احترام و افتخار در خدمت شما هستند. با یک بار خرید، به خیل عظیم مشتریان وفادار ما ملحق خواهید شد!

 

کلیدوازگان

پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی | کاربرد تجهیزات دندانپزشکی | تجهیزات دندانپزشکی چیست | انواع تجهیزات دندانپزشکی | آشنایی با انواع تجهیزات دندانپزشکی | تجهیزات مصرفی دندانپزشکی | تجهیزات مصرفی دندانپزشکی چیست | تجهیزات یکبار مصرف دندانپزشکی | تجهیزات مصرفی دندانپزشکی عمومی | تجهیزات دندانپزشکی چیست | تجهیزات دندانپزشکی تهران | تجهیزات دندانپزشکی مدیک کالا | تجهیزات دندانپزشکی تهران | عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی تهران | برترین عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی تهران | تجهیزات دندانپزشکی