معرفی انواع اتوکلاو پزشکی به همراه قیمت روز

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات محیط‌های بیمارستانی و کلینیک‌ها، انواع اتوکلاو دندانپزشکی و پزشکی است که وظیفه استریل کردن کلیه تجهیزات و ابزارهای درمانی را برعهده دارد. در واقع برای جلوگیری از شیوع انواع بیماری‌ها و حفظ بهداشت بعد از کار با هر ابزاری باید آن را داخل اتوکلاو قرار داد تا به طور کامل استریلیزه شود. اگر میخواهید با انواع اتوکلاو و کاربرد هرکدام را بشناسید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

دستگاه اتوکلاو چیست؟

در محیط‌های پزشکی، صنعتی و آزمایشگاهی برای استریل کردن تجهیزات و ابزارها، تنها استفاده از آب و مایع شوینده کافی نیست و برای اینکه ابزار مورد نظر به طور کامل از هرگونه باکتری، ویروس و قارچی تمیز شود، نیاز به دستگاه‌های استریلیزه است. اتوکلاو، دستگاهی است که با استفاده از بخار آب در دما و فشار بالا تجهیزات مختلف را ضدعفونی می‌کند تا هرگونه آثاری از میکروب از روی آن به طور کامل حذف شود.

همانطور که گفتیم یکی از محیط‌هایی که در آن از اتوکلاو استفاده می‌شود، محیط‌های پزشکی و دندانپزشکی است، زیرا عدم ضدعفونی صحیح می‌تواند منجر به شیوع انواع بیماری‌ها شود. انواع اتوکلاو پزشکی، فارغ از نوع طراحی و سایز، یک محفظه مکعبی بوده که دمای آن به بیش از 100 درجه سانتیگراد می‌رسد تا هم آب را به بخار تبدیل کرده و هم هر میکروب مقاومی را از بین ببرد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص میتوانید مقاله اتوکلاو چیست را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از انواع دستگاه های اتوکلاو

برخی از مراکز از خرید دستگاه اتوکلاو خودداری کرده و سعی می‌کنند ابزار و مواد خود را به شیوه‌های دیگری استریل کنند. دلیل اصلی این مشکل، عدم آشنایی این مراکز با انواع اتوکلاو دندانپزشکی است. این در حالی است که شما می‌توانید با انواع دستگاه‌های اتوکلاو تمام تجهیزات مورد نیاز خود را استریلیزاسیون کرده و احتمال وجود انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌ها را به صفر می‌رسانید.

این وسیله به کمک بخار آب تحت فشار که در بالاترین دمای خود قرار دارد، توانایی کشتن تمام عوامل مضر را خواهد داشت. در واقع شما با کمک انواع اتوکلاو دندانپزشکی می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن فرآیند استریلیزاسیون را انجام داده و کار شما را در یک روز شلوغ کاری آسان‌تر می‌کند. تفاوت انواع اتوکلاو با یکدیگر بیشتر در موارد کم اهمیت‌تر مانند رابط کاربری آسان است.

البته باید بدانید دستگاه‌هایی که بهتر طراحی شده‌اند،‌ همگی به ساده‌ترین شکل ممکن آن عملیات‌هایی که نیاز دارید را انجام داده و هیچ پیچیدگی گیج کننده‌ای ندارند. لاذم به ذکر است شما به کمک انواع اتوکلاو بیمارستانی می‌توانید از خرابی ابزارآلات خود جلوگیری کرده و با استریل مداوم آن‌ها،‌ عمر این موارد را افزایش می‌دهید. با انتخاب هر کدام از انواع برند اتوکلاو بهداشت را به محل کار خود آورده و جلوی انتظار بیماری‌های عفونی را خواهید گرفت.

شیوه عملکرد انواع اتوکلاو دندانپزشکی

به طور کلی دستگاه های اتوکلاو از هر برند و شکلی که باشند، دارای اجزای تشکیل دهنده ثابتی هستند که هرکدام در فرآیند استریلیزه کردن، وظایف خاص خود را دارند. به طور کلی اجزای این دستگاه عبارت هستند از:

 • محفظه درونی (Chamber)
 • محفظه بیرونی (Jacket)
 • درب دستگاه
 • المنت‌های دستگاه
 • منبع مولد بخار
 • پمپ وکیوم
 • اتصالات و شیرها
 • فشار شکن
 • منبع کندانسور

طرز کار اتوکلاو آزمایشگاهی و صنعتی به این صورت است که هنگام عملیات پاکسازی، محفظه داخلی باید در حالت خلا باشد، به همین دلیل بعد از اینکه تجهیزات را داخل دستگاه قرار می‌دهیم، پمپ‌های وکیوم، هوای داخل را خارج می‌کنند؛ دلیل چنین کاری هم این است که هوای گرم و بخار آب در دو زمان و دمای مختلف استریلیزه می‌شوند در نتیجه بهتر است که برای صرفه جویی در زمان کار با دستگاه و همچنین اطمینان از تمیز شدن همه چیز، ابتدا هوای دستگاه خارج شود.

بعد از اینکه درب دستگاه بسته شد، بخار آب باید از طریق منبع مولد وارد دستگاه شده تا دما و فشار آن را به میزان مشخصی برساند. هنگامی که زمان مورد نظر سپری شده و دستگاه‌ها همگی استریل شدند، لازم است تا از طریق لوله‌های خروجی، بخار آب خارج شود. در مرحله بعدی پمپ وکیوم دوباره به کار افتاده و بخار آب موجود را هم خارج می‌کند تا تجهیزات دندانپزشکی به طور کامل خشک شوند.

معرفی انواع اتوکلاو دندانپزشکی

حالا که به عملکرد این دستگاه‌ آشنا شدید، نوبت به معرفی انواع اتوکلاو دندانپزشکی و پزشکی می‌رسد. جالب است بدانید که دستگاه های اتوکلاو را از سه جنبه مختلف می‌توان تقسیم بندی کرد، ممکن است برخی از مدل‌ها در دو دسته قرار بگیرند اما هنگامی که شما قصد خرید دارید، می‌توانید دستگاه را از هرکدام از این سه جنبه بررسی کنید:

 • بررسی از لحاظ کلاس
 • بررسی از لحاظ عملکرد
 • بررسی از لحاظ ظرفیت

در ادامه به با جزئیات بیشتری به معرفی انواع مختلف اتوکلاو می پردازیم.

انواع اتوکلاو از لحاظ کلاس

کلاس اتوکلاو یکی از ویژگی هایی که است که این دستگاه های پزشکی را به کمک آن دسته بندی می کنند؛ در واقع کلاس اتوکلاو نشانگر این است که هر مدل می‌تواند چه وسایلی را استریلیزه کند. در مجموع انواع کلاس اوتوکلاو شامل N، S و B بوده که بسته به آپشن‌های دستگاه، مدل آن پیچیده‌تر و قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.

کلاس B

بهترین کلاس اتوکلاو، کلاس B است که می‌تواند بیشترین میزان هوا را از دستگاه تخلیه کند در نتیجه شرایط نزدیک به خلا برقرار می‌شود. همچنین دستگاه های کلاس B امکان استریل کردن ابزارها با بالاترین کیفیت را فراهم می کنند.

جالب است بدانید کلاس B به دلیل امکانات گسترده‌ای که دارد یکی از انواع مدل اتوکلاو گران قیمت در بازار محسوب می‌شود که بالاترین اثربخشی را هم دارد.

 کلاس N

اتوکلاو‌های کلاس N از دیگر مدل‌ها ساده‌تر هستند زیرا تنها یک سیستم جابجایی گرانشی معمولی در آن‌ها وجود دارد که می‌توانند دستگاه‌های پزشکی با شکل تخت را استریلیزه کنند.

کلاس S

در رتبه بندی بعدی انواع مدل اتوکلاو، کلاس S قرار دارد که از کلاس N پیچیده‌تر و کاربردی‌تر است. در این مدل دستگاه‌ها علاوه بر جابجایی گرانشی، از دیواره‌های بخار متراکم هم استفاده شده است که می‌تواند با تکرار یک عملکرد، مقدار هوای بیشتری را خارج کند. در نتیجه چنین چیزی می‌توان ابزارالات بیشتری شامل ابزارهای کیسه‌ای و متخلخل را هم استریل کرد.

انواع اتوکلاو از لحاظ عملکرد

روش دیگری که با آن انواع اتوکلاو دندانپزشکی را معرفی می‌کنند، از طرز کار یا عملکرد دستگاه است. به طور کلی همه این دستگاه‌ها با استفاده از دما و فشار بالا، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی را استریل می‌کنند اما نحوه بارگیری و خروج بخار در آن‌ها متفاوت است.

از لحاظ عملکرد دستگاه‌های استریل را به عمودی، افقی،‌ جابجایی گرانشی و پیش خلا تقسیم می‌کنند که در ادامه هرکدام را بررسی می‌کنیم.

 • عمودی: مناسب فضاهای کوچک و با درب بازشو از بالا
 • افقی: با محفظه استریل از جلو و فضای داخلی زیاد
 • جابجایی گرانشی: استفاده از بخار متراکم برای خروج هوا از محفظه
 • پیش خلا:‌ دارای پمپ خلا و امکان نفوذ بهتر بخار به داخل تجهیزات

انواع اتوکلا از لحاظ ظرفیت

در معرفی انواع اتوکلاو از لحاظ ظرفیت باید بگوییم که این دستگاه‌ها به سه دسته بزرگ، متوسط و رومیزی تقسیم بندی می‌شوند. دستگاه‌های بزرگ، ظرفیتی در حدود 800 لیتر دارند که برای مراکز پزشکی و دندانپزشکی بزرگ مناسب هستند چون می‌توانند ابزارالات بسیار زیادی را به بهترین شکل استریل کنند.

دستگاه‌های متوسط معمولا از 70 تا 200 لیتر هستند و برای کلینیک‌ها و مراکز خصوصی مناسب و مقرون به صرفه هستند زیرا هم عملکرد خوبی دارند و هم مصرف انرژی آن‌ها کاملا مناسب است. در نهایت هم دستگاه‌های کوچک رومیزی هستند که ظرفیتی در حدود 20 لیتر دارند و برای کارهای آزمایشگاهی با حجم ابزارآلات کم مناسب خواهند بود.

برندهای معروف انواع دستگاه اتوکلاو

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای تصمیم‌گیری هنگام خرید یک دستگاه جدید اتوکلاو، مشخص شدن برند مناسب کار شما است. در حال حاضر انواع اتوکلاو دندانپزشکی در برندهای مختلف ایرانی و خارجی به فروش می‌رسند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

باید دقت داشته باشید که حتما از برند مطمئنی خرید کنید و اصلا به سمت خرید محصولاتی با برندهای متفرقه نروید. چند نمونه از معروف‌ترین برندهای بازار به شرح زیر هستند.

 • آویکو
 • اشترن وبر
 • یوروندا
 • فارو

برای تهیه تمام این محصولات می‌توانید هم به صورت حضوری و هم آنلاین اقدام کنید. خرید این محصولات از فروشگاه اینترنتی معتبر مثل مدیک کالا این مزیت را دارد که بدون هیچ زحمت یا اتلاف وقتی، محصول مورد نظر شما با ضمانت ویژه به دستتان خواهد رسید. خوب است بدانید فروشگاه مدیک کالا تمام برندهای معروف اتوکلاو را موجود داشته و با تخفیفات مخصوصی به فروش می‌رساند.

قیمت انواع اتوکلاو دندانپزشکی

همانطور که مشاهده کردید در بازار انواع مارک اتوکلاو وجود دارد که بر اساس مدل و دیگر پارامترهای تعیین کننده قیمت گذاری شده‌اند. قیمت انواع اتوکلاو بیمارستانی در ادامه گردآوری شده و می‌توانید با توجه به ویژگی‌ها و امکانات مد نظر خود، از بین انواع اتوکلاو ایرانی و خارجی بهترین گزینه را انتخاب کنید. قیمت‌های درج شده انواع اتوکلاو دندانپزشکی مربوط به آبان ماه 1402 بوده و جزو بهترین دستگاه‌های کلینیکی هستند.

نام برند مدل ظرفیت کلاس قیمت (به تومان)
آویکو – Avico کوبیک – Cubic 15 لیتری کلاس B حدودا 140 میلیون
وصال گستر طب – VGT 5000 18 لیتری کلاس B حدودا 135 میلیون
یوروندا – Euronda E9 Med 18 لیتری کلاس B حدودا 175 میلیون
فارو – Faro Sk07 23 لیتری کلاس B حدودا 155 میلیون
اشترن وبر –  SternWeber SW17 17 لیتری کلاس B حدودا 225 میلیون

نکات مهم هنگام خرید دستگاه اتوکلاو جدید

هنگام خرید یک دستگاه جدید باید علاوه بر دقت کردن به مارک دستگاه، به ویژگی‌های فنی و عملکرد صحیح آن نیز توجه داشته باشید؛ از این رو یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انواع اتوکلاو دندانپزشکی مربوط به سرعت استریلیزاسیون آن است که جلوی اتلاف وقت در یک روز کاری شما را می‌گیرد.

دستگاه اتوکلاو باید جوری طراحی شده باشد که کار با آن بسیار ساده بوده و از طرفی برنامه‌های استریل تنوعی از نظر زمانی و دمایی داشته باشد. همچنین از نظر دوام نیز محفظه، جداره و مولد باید کیفیت بالایی داشته و در کنار طول عمر بالا، هزینه تعمیر و نگهداری پایینی در طول زمان داشته باشد.

برند مورد نظر شما باید خدمات و سرویس مناسب و سریعی در اختیارتان قرار داده و همینطور استانداردها و تاییدیه‌های مورد نیاز را نیز کسب کرده باشد. تمام قسمت‌های اتوکلاو برای سرویس و نگهداری دوره‌ای باید در دسترس کاربر بوده و مشکلی برای تعویض قطعات وجود نداشته باشد. در ادامه به چند مورد مهم دیگر نیز اشاره کرده‌ایم.

 • وجود پمپ خلا برای جابجایی سریع‌تر هوا
 • امکان کنترل و پایش دما و فشار
 • امکان کنترل سطح آب
 • اعلان وضعیت هشدار در صورت خروج از وضعیت استریل
 • مجهز به میکرو سوییچ در تا مانع از شروع فرآیند شود
 • داشتن کنترلر دما
 • مجهز به شیر اطمینان

سخن پایانی

در این مقاله درباره معرفی انواع اتوکلاو دندانپزشکی و پزشکی صحبت کردیم تا اولا به طور کلی با مفهوم آن آشنا شویم و ثانیا بتوانیم دید روشن‌تری برای خرید انواع دستگاه داشته باشیم. نکته مهمی که در مورد دستگاه‌های استریل وجود دارد این است که در ابتدا حتما باید ظرفیت مورد نیاز خود را بسنجید تا بهتر بتوانید اتوکلاو مناسب را خریداری کنید. اگر در یک مرکز پزشکی بزرگ فعالیت می‌کنید، بهتر است تا بیشتر هزینه کرده و دستگاه‌های بزرگ را خریداری کنید.